Recept na domáci čistič, ktorý zachráni starý spotrebič v domácnosti

Jedlá sóda bikarbóna, či soľ. Aj vďaka týmto kryštalickým surovinám môžete zbaviť žehličku, mikrovlnku, fén, vysávač, či ďalších domácich pomocníkov špiny. Tu ale platí, že treba postupovať maximálne opatrne, aby sa žehliaca plocha nepoškriabala.

Aj z tohto dôvodu by ste mali k soli či jedlej sóde pristupovať až vtedy, keď nič iné nezabralo. Pôsobia abrazívne, čo môže niektorým povrchom uškodiť.

Jedlá sóda – žehličku odporúčame mať vypnutú. Jedlu sódu nasypte na handričku a žehličkou po nej prechádzajte jemne. Snažte sa zbaviť špiny bez poškriabania jej plochy.

Soľ – žehličku zapnite a soľ nasypte na textilný povrch. Horúcou plochou prechádzajte po soli a po každom jednom ťahu žehličku otrite o noviny, ideálne keď ich máte na rohu žehliacej dosky.

Zmes surovín

Najväčším trikom, ako sa zbaviť pripáleniny na vašej žehličke je aj zmes vyššie spomínaných surovín. Vytvorí sa z nich akoby pasta, ktorou sa trie plocha a tým sa čistí. Pripravte si teda misku, do ktorej dáte:

  • trochu zubnej pasty,
  • 2 čajové lyžičky jedlej sódy,
  • štamperlík octu.

Všetko zmiešajte a handričkou alebo hubkou naneste na pripálený povrch žehličky, ktorá je rozohriata na stredný stupeň. Trite hubkou a uvidíte, ako pôjdu nečistoty dole. Na záver pretrite čistou handričkou.

Foto: unsplash.com