Zariaďovanie predsiene a chodby – ako docieliť jej funkčnosť a priestrannosť?

Pri zariaďovaní domu venujeme osobitnú pozornosť každej miestnosti. No koľko času venujeme zariaďovaniu chodby? Povieme si, že tam kúpime skrinku na topánky, zrkadlo a máme to vybavené. Stačí ale trošku viac pozornosti, premýšľania a navrhovania, z chodby môžeme vyťažiť maximum a dať tam dostatok úložného miesta. Ako si zariadiť chodbu a ktoré farby sú na tento účel najlepšie?

Zariaďovanie chodby – ako docieliť jej funkčnosť a priestrannosť? (Foto: usnplash.com)

Ako vyťažiť z predsiene a chodby čo najviac?

Predsieň a chodba sú prvé miestnosti, ktoré vaši hostia uvidia. Ovplyvní to ich prvý dojem a pocit vo vašej domácnosti. Preto je dôležité nechať si na zariaďovaní dostatočne záležať a vyhradiť si aj na tieto časti domu dostatok času. Pri stavbe domu by ste si mali nechať na chodbu a predsieň dispozičnú rezervu, pretože ich budete využívať na ukladanie vecí a manipuláciu s nábytkom.

Funkčnosť týchto miestností dosiahnete voľbou správnych materiálov, farieb a typov nábytku. Štýl by mal sedieť k ostatným miestnostiam v dome. Ak ste volili napríklad neopracované drevo, kov a tmavé farby, tak by ste mali takýto dizajn mali použiť aj v chodbe. Ideálne je objednať si nábytok na mieru alebo si kúpiť celú súpravu. Čo sa týka podlahy, odporúčame dlažbu – tá je najjednoduchšia na údržbu a vydrží dlhé roky. Dostatok úložných priestorov a veľká skriňa na topánky zabezpečí, že bude pôsobiť chodba a predsieň jednoduchým, čistým a stále uprataným dojmom.

Použitie farieb

Moderné je momentálne používať tmavé a studené farby – rôzne odtiene hnedej, sivej a čiernej. Kombinujú sa so striebornou alebo medenou farbou kovu. Aj keď to pôsobí štýlovo, tak tmavé farby opticky zmenšujú priestor a môžete sa cítiť stiesnene. Takýto priestor vyžaduje dostatok prirodzeného svetla alebo výrazné umelé osvetlenie. Na zjemnenie môžete použiť zrkadlá, teplejšie odtiene svetla alebo dostatok bytového textilu.