Starostlivosť o trávnik – čo budete potrebovať a aké sú najčastejšie chyby

Každý z nás by chcel mať dokonalý, zelený trávnik, ktorý bude mať rovnomernú dĺžku aj povrch. Vo väčšine prípadov to nie je až také jednoduché a vyžaduje si to pravidelnú starostlivosť. Ako sa starať o trávnik v záhrade aj okolo domu? A aké sú najčastejšie chyby, ktoré sa pri starostlivosti o trávnik zvyknú robiť? Všetky tieto informácie nájdete nižšie v článku.

Starostlivosť o trávnik – čo budete potrebovať a aké sú najčastejšie chyby (Foto: unsplash.com)

Ako sa starať o trávnik

Pri starostlivosti pôjdeme na to postupne – od jari, kedy sa roztopí všetok sneh. Vtedy je vhodné z trávnika odstrániť odumretú trávu a všetok biologický materiál. Vďaka tomu sa k tráve dostane viac vzduchu aj živín. Stačia vám na to hrable alebo vertikutátor. Potom nasleduje hnojenie trávnika, aby mal zdravú zelenú farbu a lepšie rástol. Ideálne je hnojiť 3x do roka – na jar, počas leta a na jeseň. Samozrejmosťou je aj kosenie trávnika, čo by ste mali robiť aspoň raz až dvakrát do týždňa pomocou kosačky. Na menšie či väčšie terénne úpravy pomôže minibager či iné stavebné stroje.

Najčastejšie chyby v starostlivosti

Častou chybou, ktorú ľudia robia je kosenie trávnika nakrátko. Môže sa stať, že tým poškodíte koreňový systém. Na kosačke si vždy nastavte maximálne druhú najmenšiu veľkosť trávy. Vyšší rez zabezpečí lepšie zakorenenie trávy a tým pádom bude vyživenejšia. Problémom pri starostlivosti býva aj nadmerné hnojenie. Priveľa dusíka z hnojiva by mohlo trávu spáliť. Dajte si pozor aj na správny typ hnojiva a raz do roka môžete použiť aj vápencový dolomit. Všetko potrebné kúpite aj online, využite aj zľavové kupóny a ušetrite čo najviac!