Výber matraca – ako si vybrať ten správny?

Zaujímavým faktom je, že človek prespí až tretinu svojho života! A keďže v posteli trávite toľko času, tak by ste do nej mali investovať. Kvalitná posteľ, periny, povlečenie a aj matrac sú veľmi dôležité. V dnešnom článku sa zameriame práve na výber správneho matraca – podľa čoho ho treba vyberať a na ktoré parametre by ste sa mali najviac zamerať.

Výber matraca – ako si vybrať ten správny? (Foto: pixabay.com)

Dôležitých je viacero parametrov

Prvým parametrom, o ktorom by ste sa mali rozhodnúť je tvrdosť matraca. Každému vyhovuje niečo iné, preto sa nedá presne určiť, čo bude pre vás ideálne. Tvrdosť má 5 stupňov, pričom 1 je extrémne mäkký matrac vhodný pre osoby s nižšou hmotnosťou a na občasné spanie, stupeň 5 je určený pre ľudí vyššej váhovej kategórie a tým, ktorí preferujú veľmi tvrdé matrace. V ponuke sú už aj matrace s dvojitou tvrdosťou, na z každej strany má matrac iný stupeň tvrdosti.

Ďalšími dôležitými parametrami sú materiály použité na výrobu matraca – môžu byť pružinové alebo penové. Opäť, nedá sa vybrať nejaká lepší variant, závisí na vašich požiadavkách. Pri materiáloch je dôležitý aj poťahový materiál, ktorý musí byť hygienický a mal by prepúšťať vzduch, aby bol matrac neustále prevetraný, bez ukladania vlhkosti.

Prispôsobte matrac aj podľa vášho veku

Matrac by ste mali v prvom rade prispôsobiť tomu, kto na ňom bude spávať. Dôležitá je hlavne hmotnosť a od tej potom závisí výber tvrdosti matracu, no aj to, aký typ tvrdosti daná osoba preferuje. Výber ovplyvňuje aj vek zákazníka. Deťom odborníci odporúčajú tvrdšie matrace pre lepší vývin chrbtice, u mladých ľudí sú to väčšinou stredne tvrdé matrace a čím je potom človek starší, tým by mal byť aj matrac mäkší a poddajnejší.