Čo sa ukrýva pod označením bezfalcovej zárubne?

Či už zariaďujete nový byt, alebo len rekonštruujete ten existujúci, určite riešite dvere do interiéru. Dosť možno ste sa pritom tiež stretli s pojmom bezfalcovej zárubne. Viete, čo sa pod tým ukrýva? A ako sa líši od iných dverí?

Čo sa ukrýva pod označením bezfalcovej zárubne?
Čo sa ukrýva pod označením bezfalcovej zárubne? (zdroj: komerčný článok)

Bezfalcové dvere možno poznáte ako bezpolodrážkové dvere

Keď sa povie bezfalcové dvere, ide o komplet dverí, kedy dverné krídlo ľahko zapadne do zárubne a z pohľadovej strany s ňou vytvorí rovinu. Niekedy sa takýto dverný komplet označuje ako bezpolodrážkové dvere.

Viete, že pri klasických dverách sa rozlišujú dvere bezpolodrážkové a tie s polodrážkou? Líšia sa tvarom svojej hrany.

„Bežne je v hrane dverného krídla približne do polovice ich hrúbky vyfrézovaný drobný zub, odborne nazývaný polodrážka. Zatvorené dvere vďaka nemu naliehajú na zárubňu a čiastočne vystupujú do priestoru pred dverovú obložku. Zo strany, z ktorej sa dvere otvárajú smerom k sebe, potom bývajú spravidla plne viditeľné pánty,“ vysvetľuje Petr Paksi, obchodný riaditeľ spoločnosti JAP FUTURE, český výrobca dizajnových dverných systémov.

Čo sa ukrýva pod označením bezfalcovej zárubne?
(zdroj: komerčný článok)

Bezfalcové dvere sú moderné

Polodrážkové dvere sú klasikou, ktorá sa pýši napríklad dobrým tesnením proti prievanu. Bezfalcové dvere predstavujú druhý typ dverí, a to ten moderný.

Ich dverné krídlo má úplne rovnú bočnú hranu, takže do zárubne ľahko zapadne. Zatvorené dvere sú do zárubne zapustené a keď sa na ne pozriete z pohľadovej steny, uvidíte elegantnú rovinu. Len medzi krídlom a zárubňou vznikne z pohľadovej steny jemná škára.

Viete, že dvere musia byť v tomto prípade osadené aj špeciálnymi 3D nastaviteľnými pántami, ktoré sú pri pohľade na zatvorené dvere skryté v zárubni a dvernom krídle a starajú sa o to, aby dvere do zárubne zapadli? Len tak bude škára medzi krídlom a zárubňou pravidelná a dverný komplex vytvorí elegantnú jednoliatu plochu.

Čo sa ukrýva pod označením bezfalcovej zárubne?
(zdroj: komerčný článok)

Nepodceňujte vhodnú zárubňu

Aby bol výsledný efekt dokonalý, treba dobre vybrať zárubňu. Tú môžu tvoriť:

• Klasické dverné obložky, ktoré pred rovinu múru o pár centimetrov vystupujú.
• Skryté zárubne

Náš tip: Rozhodli ste sa pre skryté zárubne, ktoré umožnia otváranie dverí k sebe aj od seba a kedy
dverné krídlo bude z pohľadovej strany lícovať s nadväzujúcou stenou? Čo napríklad zárubňa AKTIVE, ktorá je na trhu k dispozícii v polodrážkovom aj bezpolodrážkovom variante?

„Skrytú zárubňu AKTIVE vyrábame v dvoch variantoch – AKTIVE 40/00, ktorá je určená pre bezpolodrážkové dvere, a AKTIVE 25/15 pre dvere s polodrážkou. Tento typ skrytých zárubní je unikátny v tom, že umožňuje umiestniť dverné krídlo do jednej roviny s nadväzujúcou stenou, obložka je skrytá. Dominantou tak je dizajnové interiérové ​​krídlo dverí, napríklad naše dvere MASTER,“ dodáva k tomu Peter Paksi.

Nechcete ani klasické dverné obložky, ani skryté zárubne? Riešením je napríklad zárubňa LATENTE, ktorá síce priznáva drevenú obložku, tá je ale zapustená do rovnakej úrovne so stenou a v jednej rovine lícuje s povrchom steny.

Čo sa ukrýva pod označením bezfalcovej zárubne?
(zdroj: komerčný článok)

Komerčný článok