Pes, mačka – aká sa k nim hodí sedačka?

Sedačka, z ktorej si po každom postavení sa, odnesiete chlpy, nepôsobí asi na nikoho príťažlivo. Rovnako nerobia dobrý dojem ani fľaky alebo poškrabané miesta od pazúrikov. Čo teda robiť, ak máte v interiéri domáceho maznáčika, ktorý sa sedačke jednoducho nevyhýba?

Pes, mačka - aká sa k nim hodí sedačka?
(zdroj: unsplash.com)

Sledujte Martindale

Na skutočnosť, že bude musieť zniesť aj domáce zvieratko, by ste mali myslieť už pri výbere sedačky. Áno, stále je tu možnosť, že ho na ňu odnaučíte skákať, ale keďže málokto je kynológ z povolania a nie vždy na to máme čas a trpezlivosť, pozrime sa na riešenie, ak jednoducho pes či mačka bude tráviť nejaký čas na sedačke s vami. Základom je odolná poťahová látka, pretože len vďaka nej vám sedačka vydrží čo najdlhšie ako nová. Parameter, ktorý musíte v tomto prípade sledovať, sa nazýva Martindale. Jeho hodnota znamená, po koľkých oderoch dôjde k poškodeniu tkaniny. Bežná domácnosť si tak vystačí so sedačkou v poťahovej látke s Martindale v rozmedzí 25 000 až 30 000. Vysokoodolné látky majú hodnoty nad 40 000 a tie sa hodia pre domácnosť s domácim miláčikom.  Takéto textílie majú vynikajúcu odolnosť proti opotrebovaniu a dlhodobo si zachovávajú estetickú kvalitu. Spĺňajú tak požiadavky aj tých najnáročnejších domácností, čiže domácností so zvieratkom v interiéri.

Zakázané materiály

Možno si poviete, že svojho domáceho miláčika pravidelne umývate a dobre sa oňho staráte, no stále sa môže stať, že na sedačke zostanú rôzne fľaky, škvrny alebo stopy od jeho kožúška. V takom prípade je nevyhnutné, aby vaša pohovka mala ľahko umývateľný poťah, čo znamená, že nečistoty z nej sa dajú jednoducho odstrániť vlhkou handričkou, prípadne s použitím trochy mydlovej vody. Takéto vlastnosti majú materiály, ktoré je tiež možné prať na 30 °, a to  bez obavy o zrazenie materiálu či straty farieb. Hľadajte tkaniny zložené z bezpečných a nečistôt odpudzujúcich materiálov, ktoré zaisťujú hygienicky čistú domácnosť. Ak neviete, kde vyberať, pozrite si najlepšie produkty roka, ktoré odporúčame. Určite by ste nemali kúpiť sedačku z hodvábu, zamatu alebo semišu. Tieto látky síce vyzerajú na pohľad veľmi dobre, no sú náročné na údržbu a v domácnostiach so zvieratkom ich určite neodporúčame. Ak sa mu totiž stane na gauči nejaká nehoda, budete musieť využiť služby profesionálneho čistenia, sami si neporadíte.

Kožená sedačka áno – ale kvalitná

Dilemou majiteľov chlpáčov častokrát býva, či si kúpiť koženú sedačku. Tí, ktorí s tým majú skúsenosť, sa zhodujú na tom, že kožená sedacia súprava je dobrá voľba a najmenej náročná na údržbu. Ľahko sa z nej totiž dajú utrieť mokré fľaky aj odstrániť škvrny a chlpy. Je však dôležité, aby sedačka bola vyrobená z hrubšej kvalitnej kože, ktorá spĺňa nároky na vysokú odolnosť. Dávajte si pozor na lacné kožené sedačky z nekvalitných materiálov, pretože takáto sedačka vám nevydrží dlho ani v prípade, že nemáte domáce zvieratko. Naším tipom na lepšiu ochranu sedačky pred miláčikom je prikrytie dekou alebo položenie prikrývky iba na kúsok pohovky, čím zvieratku vyčleníte jeho miesto. Ďalším problémom, ktorý sa obvykle objaví hneď po tom, čo ten s domácim miláčikom vyriešite, býva problém so žmolkami. Nechajte si od nás poradiť aj ako odstrániť žmolky zo sedačky.