Koberce – áno, alebo nie? Výhody a nevýhody

Po dočasnom ústupe sa éra kobercov opäť vracia do našich obydlí. Koberce nemajú iba estetickú funkciu, ale hlavne v panelákoch plnia aj úlohu tlmičov hluku, ktorý môže pri pohybe po podlahe nastať hlavne u vašich spodných susedov. Nie je však koberec ako koberec.

Koberce – áno, alebo nie? Výhody a nevýhody
(zdroj: unsplash.com)

Prírodný alebo umelý?

Najprv sa pozrime na koberce vyrobené zo syntetických materiálov. Ide hlavne o polyamid, polyester, polypropylén a polyakryl. Koberce vyrobené z týchto materiálov vedia byť esteticky krásne, farebné a imitujúce ostatné materiály, ale treba si uvedomiť, že ide o umelý prvok. Umelé koberce sú však vhodnejšie pre alergikov, pretože majú odolnosť voči roztočom. Oproti tomu koberce z prírodných vlákien patria ku najväčšej kobercovej klasike, ktorá sa vyrába už roky. Majú skvelé izolačné schopnosti a veľmi dobre sa vedia zregenerovať po záťaži. Ich veľkou výhodou je aj to, že dokážu regulovať vlhkosť v miestnosti.

Trvácny hodváb

V rámci prírodných materiálov rozlišujeme niekoľko druhov. Môžete si kúpiť koberec vyrobený z prírodného hodvábu, na ktorom vynikne aj ten najjemnejší vzor. Okrem toho má krásny lesk a je trvácny, takže patrí k tomu najlepšiemu, čo si na podlahu môžete dať. Bavlna je oproti hodvábu odolnejšia, ale menej pružná. Uzly na nej sú však podobne trvácne a pevné ako hodváb. Aj tento koberec si pokojne môžete kúpiť pre celé generácie, nie iba na pár dní či podľa toho, čo práve letí. Výborne tlmí hluk a zároveň pohlcuje prach vlna a koberce z nej. Dokáže skvelo zlepšiť akustiku v miestnosti a zároveň izolovať. Jej nevýhodou je ale nízka odolnosť voči škvrnám a nečistote a určite sa nehodí do obydlia, kde bývajú alergici.

Urobte kompromis

Máte pocit, že ideálne by pre vás bolo spojenie prírodného a syntetického? Tak pre vás máme dobrú správu – existujú aj kombinované koberce. Sú ideálnym kompromisom, pretože obsahujú tie najlepšie materiály z jednej aj druhej oblasti. V rôznej miere tak preberajú ich dobré, no bohužiaľ aj zlé vlastnosti. Cena je nižšia, odolnosť vyššia. Ak teda máte obmedzený rozpočet a nechcete vyslovene siahnuť po celoumelom koberci, uspokojí vaše očakávania po po luxusnejšej verzii koberca s dobrou životnosťou práve takýto kombinovaný koberec.